Pohoří Sierra Nevada má mnoho tváří

on

Pohoří Sierra Nevada, které se rozkládá v jižním Španělsku, bylo v roce 1986 vyhlášeno jako biosférická rezervace UNESCO. Později, v roce 1999, část jeho území jako národní park. Sierra Nevada je druhé nejvyšší pohoří v západní Evropě, hned po Alpách. Název pohoří potom ve španělštině znamená „Sněžné hory“.  Na západním svahu hory Veleta je vybudován lyžařský areál, který je snad nejjižnější v Evropě a nejvýše položený na území celého Španělska.

španělsko

Všestranná turistika

Údolí na jižních svazích masivu Las Alpujarras je na své severní stráně vyprahlé, takřka polopouštní. Vlhký vzduch, který vane od Středozemního moře, se přes tyto vysoké horya Sierra Nevada nedostane. Ve výškách těchto hor se drží po většinu roku sněhová pokrývka. Rozdíly teplot mezi nížinami a horami pohoří přináší ideální a rozmanité možnosti pro turistiku. Turisté mohou jak lyžovat na svazích hor, tak to kombinovat s koupáním v moři, třeba i o hodinu později. Během letních měsíců mohou na vrcholech pohoří stále ještě ojediněle padat sněhové přeháňky.

pobřeží

Co v pohoří Sierra Nevada najdeme

§  Nejvyšší vrchol pohoří, který nese jméno Mulhacén, ještě donedávna nesl i malý ledovec, jako památku nejjižnějšího čtvrtohorního zalednění v Evropě. Výstup na vrchol Mulhacén vám zabere pouze několik hodin, protože je třeba překonat pouhých několik desítek metrů převýšení.

§  Na jižní straně pohoří se potom nachází několik dlouhých a přímých říčních údolí.

§  Mnoho hlavních vrcholů pohoří je díky parkovišti na vrcholu Veleta snadno dostupných.

andalusie

§  Pod nejvyšším vrcholem Mulhacénu se nalézá soustava vodních ples, ze kterých vytéká malý potůček. Na opačné, západní straně Mulhacénu narazíte na dvě jezírka. Ty jsou pojmenována Laguna de la Caldera a Laguna de Río Seco u Mendézovy chaty. Na severu hory je ještě jedno menší pleso Laguna de la Mosca.

Pohoří Sierra Nevada má mnoho tváří
4.3 (86%)10