Jak si vybrat vysokou školu


1. Vyberte si obor

Výběr sympatického studijního oboru je základním krokem při výběru vysoké školy. Zamyslete se nad tím, co chcete v životě dělat. Je důležité, řídit se vlastním srdcem, protože studium oboru, který vás nezajímá, vám pravděpodobně moc nedá. Nenechte se příliš ovlivnit řečmi rodičů, učitelů ani spolužáků. Na druhou stranu je ale také vhodné zamyslet se, jaké uplatnění pracovní trh nabízí pro absolventy vašeho vysněného oboru.
pero studenta

2. Zmapujte si trh vysokých škol

Zjistěte, na kterých školách se váš vysněný obor učí a jaké jsou podmínky pro přijetí. Navštivte akce, které se představováním vysokých škol zabývají, osobně mohu doporučit Gaudeamus, kam se jezdí představit opravdu velké množství škol z Čech i zahraničí. Zvažte, zda se vám vyplatí na vybranou školu dojíždět, nebo se kvůli vzdělání stěhovat.

3. Proklepněte si vybrané školy

Reklamní letáky a prospekty, které dostanete na Gaudeamu či podobné akci, vám ale nepomohou udělat si skutečnou představu, jak to na škole doopravdy vypadá. Navštivte vybrané školy o dny otevřených dveří. Ptejte se studentů i absolventů. Prolezte webové stránky vybraných škol skrz naskrz a najděte si studijní plány a rozvrhy. Tak se vyhnete nepříjemnému překvapení v podobě dalšího studia předmětů, které vás vůbec nezajímají a s vaším oborem mají minimální nebo dokonce žádnou souvislost.

4. Nešetřete

Počet přihlášek podaných na vysoké školy není zákonem nijak omezený. Podejte si tedy přihlášek kolik chcete. Pokud si 100% nevěříte, že projdete přijímacím řízením (a kdo ano?), podejte si jich raději více, abyste snížili riziko, že se nakonec nedostanete nikam.
přemýšlení u vzorců

5. Řiďte se srdcem

Až budete mít kladné výsledky z několika škol, znovu se zamyslete, která je pro vás opravdu nejlepší. Znovu si projeďte studijní plány a zamyslete se, na kterou školu budete opravdu chodit rádi. Řiďte se srdcem a vyberte si to nejlepší.