Čas relaxovat

Nikoho jistě nepřekvapí, že nejlépe se cítí člověk svěží a odpočatý. Opravdu odpočatý. K tomuto pocitu přispívá spousta faktorů, těmi nejdůležitějšími jsou bezesporu kvalitní a klidný spánek. Jedině správná kombinace postele, roštu a matrace zaručí dosažení těchto požadavků. Jak vybrat ideální jednolůžkovou postel?
barevná postel
Při výběru se vyplatí vybírat především univerzální kousky. Jedná se totiž o dlouhodobou investici, jejíž neutrálnost se může hodit při výměně krátkodobějších kusů nábytku či bytových doplňků. Žádný kousek v domácnosti totiž nesmí působit jako pěst na oko čili je při koupi nového „přírůstku“ třeba brát v potaz, aby ladil. A pokud zvolíme neutrální barvy, odpadne nám z tohoto náročného srovnání alespoň jeden kousek.
Pokud je to možné, vsaďte na klasické rozměry. K těm atypickým se pak hůře shání doplňky jako matrace či povlečení a celkový nákup se tak může velmi prodražit. Minimální šířka by měla dosahovat 80 cm, ale opravdové pohodlí nabídne nejčastěji volená varianta 90 x 200 cm. Délka je závislá na výšce ležícího – obecně platí, že by měla být delší alespoň o 25 cm než on. Výška samotné postele by pak z hygienického hlediska měla být alespoň 25 cm nad zemí, z toho praktického je to ale výš. Platí totiž, že čím vyšší je postel, tím lépe se z ní vstává. Optimální je výška 40-50 cm.
Vzhledem k tomu, že se jedná o rozložitý kus nábytku, již u pořizování je dobré vědět, zda požadujeme úložný prostor. Zejména v malých domácnostech se k uložení nejrůznějších věcí a předmětů hodí každý kout. A proč nevyužít tuto vcelku obsáhlou plochu?
postavička v posteli
Jednolůžkové postele nezaostávají v komfortnosti a ani v designu. Na výběr je hned několik druhů, které splní ty nejvyšší nároky. Základní volbou nejspíše bude, zda se jedná o nábytek určený pro děti či dospělé. Dále lze vybírat mezi druhy s roštěm či bez, s matrací, úložným prostorem, klasických nebo nepravidelných rozměrů. Vyrábí se především z masivu, který ladí s ostatním vybavením místnosti.
Masiv je tvrdé dřevo rozdělené dle kvality tzv. Brinellovou stupnicí tvrdosti. Do dětského pokoje bude stačit borovice, do ložnice se pak vyplatí investovat do trvanlivějšího buku či dubu. A ještě jedna vlastnost masivu stojící za zmínku – nábytek vyrobený z něj krásně a přirozeně voní.