Půjčka neboli úvěr


V současnoti si v České republice můžeme vybírat ze dvou typů úvěrů:


 


Bankovní úvěry – tyto úvěry poskytují bankovní instituce. Nad těmito úvěry dohlíží Česká národní banka. Získat bankovní úvěr je pro běžného občana poněkud složitější. Banky mají větší požadavky na svého klienta co se týče jeho zajištění a tedy schopnosti řádně splácet. Bankovní úvěry jsou, ale pro klienta výhodnější díky své výhodnější úrokové sazbě.


vysypané peníze


Nebankovní úvěry – tyto úvěry se dají získat od nejrůznějších společností nebo od fyzické či právnické osoby.  Nad těmito úvěry dohlíží Česká národní inspekce. Získat takový úvěr není pro klienta velmi obtížné, tyto společnosti si nekladou příliš vysoké nároky na klientovu bonitu. Menší půjčky je možné realizovat bez ručitele a ověření příjmu. Nevýhodou těchto úvěrů je vyšší úroková sazba a požadavek včasného splácení úvěru.


 


Druhy úvěrů:


·         Spotřebitelský úvěr – u tohoto typu uvěru může a nemusí být ručení, je určený pro nákup zboží, automobilu, nemovitosti atd.


·         Hypoteční úvěr – tzv. hypotéka,  vždy se užívá zástavní právo k nemovitosti, pro tyto účely se může užít financovaná nemovitost. Existují dva druhy hypotečních úvěrů


1.      Účelová hypotéka – investice do nemovitosti


2.      Neúčelová hypotéka – neúčelový úvěr


·         Eskontní úvěr – užívá se ke krátkodobým úvěrům pro financování potřeb podniku


·         Investiční úvěr – úvěr určený pro financování investic na základě investičního záměru


·         Provozní úvěr   úvěr pro průběžné a opakované čerpání klientem, do výše předem dohodnutého limitu. Klient pravidelně splácí tento krátkodobý úvěr.


·         Kontokorentní úvěr – neboli kontokorent umožňuje klientovi čerpat ze svého účtu peníze, ačkoli na účtu již své peníze nemá. Tato služba se sjednává k běžnému účtu. Předem je sjednaná výše kontokerntu tedy limit do, kterého lze peníze vybírat. Banka si za tuto službu účtuje poplatek i úrok.


bankéř a karta


Ať už si vyberete jakýkoli typ úvěru, je třeba počítat s úroky a RPSN  (roční procentní sazba nákladů). U některých úvěrů je třeba zajištění a banky  si mohou ověřovat bonitu svého klienta. Předem je dobré si vše řádně promyslet a probrat různé  varianty https://www.ecomont.cz/penize-na-cokoliv nejen s rodinou, ale i s bankovním poradcem.

Půjčka neboli úvěr
Ohodnoťte příspěvek