Za všechno může Star Trek

Filmová sága Star Trek se stala osudovou událostí pro herce Leonarda Nimoy. Tento sympatický muž se narodil v roce 1931 ve Spojených státech amerických. Známe ho jako herce, ale věnoval se i režírování, psal básně a fotografoval, podílel se jako autor na několika albech. Než dostal svoji roli Spocka, prošel vojenskou službou, pak si vydělával jako taxikář nebo prodavač. Herectví však měl v krvi, hrál již od mala. Pak přišla padesátá léta a byl obsazen do role Spocka. Tehdy ještě nikdo netušil, že z filmu se stane slavný seriál, který známe jako Star Trek. Za ztvárnění této postavy získal zaslouženě nominaci na Emmy, a to opakovaně. Seriál se s přestávkami točil neuvěřitelných třicet let.
leonard nimoy.jpg
Spock stejně jako jiné postavy je vymyšlený, z poloviny je člověkem, jeho rozhodnutí jsou logická, možná právě proto se stal prvním důstojníkem slavné Enterprise. I když Nimoy ztvárnil řadu dalších rolí, vždy si ho budeme spojovat s mimozemskou bytostí Spockem, které obětoval od jejího zrodu skoro půl století.
My diváci si někdy spojujeme herce s jeho postavou, a to tak neodmyslitelně, že si ho prostě ztotožníme a jeho život se pak prolíná s životem hrdiny, kterého znázorňuje. Postavou ze Star Trek, dokonalou a rozhodnou za každé situace, tou však v reálném životě její představitel nebyl, byl to obyčejný člověk se starostmi i radostmi. Jeho manželka bojovala s psychickými problémy, on sám se potýkal se závislostí, ze které se léčil, nic z toho se ani vzdáleně nepodobalo racionálnímu a klidnému Spockovi.
kosmická loď.jpg
Herecké počátky neměl Leonard zrovna jednoduché, trvalo dlouhých deset roků, než přišla role ve Star Trek, peněz moc nevydělával, a tak si musel přivydělávat různými způsoby. Nově nabídnutá role se mu na první pohled líbila, ale jistě netušil, že to bude jeho role osudová. Oblibu u diváků si možná získal tím, že ve Spockovi se odrážela spousta jeho povahových vlastností, byl jím i více jak dvě třetiny dne skoro celý týden. Možná to bylo příčinou jeho schizofrenie.