Zpracovávání většího množství zeleniny a ovoce

Sice máme teprve jarní měsíce, které jsou stvořeny spíše pro výsadbu stromků a pro setí zeleniny ale už teď se můžeme pořádně připravit na spotřebu ovoce a zeleniny, které se nám v průběhu léta a podzimu urodí. A že je toho opravdu hodně, co je potřeba zpracovat. Přebytky se rychle kazí a je škod je nevyužít.

čerstvé ovoce

Zelenina

Zeleniny bývá v létě na zahradě hojnost. Rajčat, paprik, mrkve, cibule, česneku, ředkviček a salátů je v hlavní sezoně opravdu hodně. Zatímco ředkvičky a saláty v podstatě neuchováte a musíte je rychle spotřebovat, ostatní zelenina se poměrně lehce zpracovává a uchovává třeba na zimu. Rajčata můžete nasušit a zalít olejem, nebo dát do sklenic a zavařit, čímž pustí šťávu a nahradí tak rajčata v plechu. Papriky můžete nasušit či zavařit láku, popřípadě i zamrazit. Cibule a česnek musí dobře zaschnout, poté vám vydrží klidně až do jara v chladu a v suchu. Zeleninu můžete nakládat do soli, nebo zavařit se sladkokyselým nálevem. Velice oblíbená je také kvašená zelenina.

zelí nakládané

Ovoce

U ovoce máme spoustu možností jak jej uchovávat a zpracovávat. Většinu ovoce můžeme zamrazit. Budou se vám na to hodit sáčky se zipem http://www.2pack.cz/sacky-pytle/zip-sacky-2pack, které jednoduše umyjete a použijete znovu. Část ovoce se může uchovat v chladném místě pro přímou spotřebu. Některé druhy jablek a hrušek vydrží klidně do Vánoc. Část ovoce můžete zavařit a udělat marmelády, které se vám budou také v zimě hodit. Cílem je uchovat ovoce v co nejvíce rozdílných formách, ať máte v zimě co nejvíce možností s tím pracovat. Pokud máte menší děti, můžete připravit i ovocné přesnídávky, které mohou být naprosto bez cukru. Zdravá svačinka vás tak zachrání v době, kdy čerstvé ovoce není k dostání, nebo je příliš drahé a navíc chemicky ošetřené. A jak poté ovoce využijete? Mražené ovoce třeba na koláče, kompoty jen tak na chuť, marmelády do buchet nebo na palačinky… Možnosti jsou různé, záleží jen na vašich chutích.