Dřímání

on

Co je sladší než med? Podřimování.

Asi každý známe ten blažený pocit, kdy se nám podaří zavřít oči, ale neztratit své vědomí. Jen tak si dumat, a přitom nevnímat okolní svět. Na nějakou dobu se uzavřít a sladce snít. Mě osobně se tak krásně daří uspořádávat si myšlenky. Někdo jiný může vymýšlet příběhy svou fantazií. Lze si dřímat jen tak, pro libý pocit z tohoto klidného odpočinku.
koala na stromě

Nejlépe se mi takto koncentruje na svou mysl po nedělním obědě. S plným žaludkem a nižádnou starostí se tak pohybuji mezi bdělým a spícím stavem. Je několik možností, jak si navodit toto příjemné lebedění v duchu. Lze při něm poslouchat oblíbenou hudbu i mluvené slovo.

Nejlépe nám jde dřímat po nedělním obědě, pokud jsme unavení po celotýdenní práci. Pak stačí si pustit oblíbenou pohádku a postupně se s plným žaludkem propadat ve slastné dobrodružství.

Ale někdy bychom si rádi zdřímli a máme při tom hlavu plnou starostí, které nám málem nedají ani zamhouřit oči. Pak je dobré naučit se nějaký rituál, který nás do kýženého stavu dostane, když si to přejeme.

Mám dvě oblíbené metody, které střídám. Buď zpívání v duchu opakující se melodie, nebo opakování nějaké krátké myšlenky. Nejlépe takové myšlenky, která mi přináší radost.

Pak když se postupně (a aniž bychom si toho všimli) dostaneme do takovéhoto meditativního transu, začne si s naší myšlenkou (ať již hudební, nebo slovní) hrát fantazie a v postupných návaznostech ji rozplétat a splétat do složitějších konstrukcí, které nám při dřímání působí veliké blaho.
zrzavá číča

Můžeme tak dostat i velice chytré nápady na řešení nějaké situace, nebo na zdokonalení naší domácnosti. A vůbec nevadí, že si je po probrání téměř nepamatujeme. Již mnohokrát se mi stalo, že po takovémto odpočinku jsem problém, který jsem řešil mnoho dní, vyřešil, aniž bych si na tom dával nějak moc záležet.

Tedy mě připadá, že nejen, že je dřímání zasloužená slast po celotýdenní námaze, ale že má i pozitivní dopad na náš příští život. Samozřejmě, že by se to s ním nemělo přehánět, abychom také měli o čem snít a nakonec takto nemeditovali naprázdno.