Jak účinně vyčistit dům či byt na přírodní bázi

on


Přestože trh je neustále zahlcován novými a inovativními čistícími prostředky, které ať už prostřednictvím reklamy či etikety hlásí, že jsou nejúčinnějším prostředkem, poradí si s každou špínou, vyčistí absolutně bez problému vše, mají mnohá negativa. Zejména se jedná o chemické přípravky, saponáty, které nejen zatěžují přírodu, ale nejsou ani zdraví prospěšné. Zatímco ekologické čištění v rámci přírodních prostředků, mnohdy z běžně cenově dostupných surovin, prokáží lepší službu a disponují jen klady – jsou šetrné k přírodě, i k domácímu prostředí, nejsou škodlivé, naopak prospěšné jak k našemu zdraví a zejména pozitivní přínos, jestliže v domácnosti jsou i malé děti či domácí zvířata.

citron

Spolehliví a efektivní pomocníci při úklidu domu či bytu

 

1.       Ocet –je králem jak v účinnosti i co do využití, je neuvěřitelně všestranným čistícím prostředkem, ideální na odstranění vodního kamene, neúčinnější je mytí varné konvice, kdy do konvice nalijete ocet a necháte přejít varem, octem lze umýt dveře, obklady, umyvadla, neboť je účinný rovněž v odstranění mastnoty, vhodná na mytí zašpiněných oken je octová voda – tj. přidání octa do vody, maximální a rychlý efekt, na mytí wc je adekvátní převařený ocet se sodou – alchymie ve spolehlivé účinnosti, rovněž je vhodné přidat ocet při vytírání podlahy, všeobecně je ocet znám coby osvědčený prostředek při úklidu po malování, kdy zcela spolehlivě odstraní veškeré šmouhy po barvě, rovněž budete překvapeni působením octa na koberec, kdy postačí dát trochu octa do vody a navhlčeným hadrem či hadříkem přejet koberec, dojde k dostranění nečistot a taktéž ke zvýraznění barev koberce, v případě žlutých skrv ve vaně je účinná kombinace octa a soli v podobě kaše – potřít určené místo, nechat působit několik minut, poté důkladě vydrhnout a smýt vodou.

houbičky

 

2.       Jedlá soda – nenahraditelná v případě odstranění značné mastnoty, stačí sodu dát do vařící vody a umýt cokoli oplývající silnou mastnotou, účinně s ní vyčistíte připálené dno hrnce či spáry ve dlaždičkách, jedlá soda si poradí i při odstranění nečistot a mastnoty vaší trouby – postačí ze sody a vody vytvořit pastu a potřít vnitřek trouby a nechat působit, poté jen vydrhnout a umýt.

grafity

3.       Citron – účinný pomocník v boji se rzí, oblíbený je i pro své antibakteriální účinky, pro eliminaci pachu z myčky na nádobí je vhodné umístit do myčky vymačkaný citron.

 

4.       Kávová sedlina – jestliže nalijete sedlinu do výlevky, je účinná v odstranění usazených tuků, je samozřejmě i osvědčeným přírodním hnojivem pro domácí květiny.