Dobromysl obecná


Nenechte se mýlit, protože i v horkých dnech na nás venku číhá mnoho nebezpečí v podobě virových, bakteriálních nebo alergických onemocnění.
V tomto článku se proto blíže seznámíme s již zmíněnou dobromyslní obecnou.
Dobromysl obecná je známá jako koření vynikající, výrazné chuti a žádná pizzerie se bez ní neobejde.  Ano, jedná se o oregano.
naběrka s oregánem
Oregano, původem ze Středomoří, se postupně rozšířilo do Evropy a nakonec i k nám do České republiky, kde se hojně rozšířilo.
Z této bylinky využijeme pro léčivé účely nať v době květu.
Zázračná dobromysl se vyznačuje obsahem thymolua karvakrolu, tříslovin, hořčin, tanin, těkavýmolejem, gumopryskyřicí a antioxidanty.
Velmi významnou roli hrají pozitivní účinky na odolné bakterie jako je zlatý stafylokok, nám dobře známá Salmonellanebo Escherichia coli.
Výtažek z oregana, oreganový olej, se vyznačuje svými antioxidačními účinkya chrání tak buňky proti volným radikálům.
Dobromysl ocení také alergici, kteří v tomto ročním období zažívají nepříjemné příznaky alergických reakcí.
Oreganový olej se stal vyhledávaným i pro své protiplísňové účinky.
Pro podporu imunity Vašich dětí se můžete nechat inspirovat výrobou domácího oreganovéhosirupu.
olej s česnekem
Návod na výrobu oreganového sirupu
500 g čerstvého oregana, 750 g cukru (třtinového), 1l vody, 2 celé bio citrony.
Nejprve vložte bylinky do hrnce, zalijte 1,3l studené vody. Citrony, pokrájené na kousky i s jadýrky, přidejte do vody. Směs povařte 10 min, následně odstavte a na 48 hodin postavte takto upravenou směs na slunce (bylinky změní barvu). Nyní přeceďte přes plátno, vymačkejte a přidejte cukr. Sirup s cukrem dále zahříváme tak, aby se probublal do zhoustnutí. Nakonec naplníme připraveným sirupem lahve, které můžeme také sterilovat (lahve s objemem jednoho litru cca 15 minut při teplotě 80 stupňů Celsia).