Místní mýdlárna

on


Na počátku července se všichni řemeslníci, kteří se živí ruční výrobou klasického zboží, setkávají na historickém trhu, poblíž staré zříceniny hradu. Na něm se prezentují svými výrobky a před užaslými zákazníky je dokonce někteří z nich, tvoří přímo na místě. Na zahajovací trh letošního léta, se svou nabídkou ručně vyráběných mýdel, chystá svoji premiéru i místní mýdlárna. V nabídce mají nejen mýdla glycerínová, ale rovněž olivová, koupelové soli a masážní oleje. Mýdla se tam vaří už třetím rokem a zájem o ně stále roste.

trhy


Na historickém trhu zavonělaStánek mýdlárny voní už z dálky. Zákazníci se zastavují, aby se konečně seznámili s kompletní nabídkou vyráběných mýdel. Dokonce i za pultem stojí mydlářka, jako vystřižená z časopisu paní a dívek v minulém století. Nabíraná sukně, zástěrka a na hlavě slaměný klobouček. A s úsměvem nabízí, nechává přivonět, obdarovává reklamními mýdličky. Ve vedlejším stánku s keramikou je v letošním roce rovněž živo. Nové struhadlo na česnek, v mnoha barevných podobách, jde na odbyt. A keramické konvičky na čaj, krásné svým atypickým tvarem, rovněž zaujmou. Jako každoročně je hojně navštěvován stánek místní cukrářky. Sněhové trubičky nikde jinde nechutnají tak dobře.

mýdla


A tak můžeme pokračovat. Kovář se svojí kovadlinou, spolek včelařů – ve stánku s medovinou, ručně vyšívané ubrusy a dečky, dřevěná prkénka do kuchyně, vařečky, stoličky a kořenky, mistr krejčí se svými originálními kravatami a motýlky. Na padesát stánků, v každém ručně vyrobené zboží, které nenajdete nikde jinde na světě. Pokud také máte atmosféru historických trhů rádi, na internetových stránkách si můžete přečíst, jak to vypadá na vánočním trhu veVídni. A třeba vás to bude inspirovat a vyrazíte se tam podívat. Určitě to bude stát za to.