5 faktorů, které ovlivňují váš spánek

on

1)      Vše začíná ložnicí
            Uzpůsobte svou ložnici ke spánku. K vytouženému odpočinku by měla být spíše chladná – okolo 16 stupňů celsia. Důležitým faktorem je také absence hluku, vyvarujte se v ložnici zařízení, které vytvářejí byť i minimální šum (např. zapnutý počítač). Mezi nejdůležitější faktory ovlivňující spánek se řadí také tma/světlo v konkrétní místnosti. I malý proud světla může negativně ovlivnit syntézu hormonu melatoninu, který je spojen s nutkáním ke spánku. S ohledem na konkrétní prostředí pak můžete zvažovat využití zvlhčovačů, plných závěsů a dalších.
kostkovaný polštář
2)      Nekuřte, nepijte alkohol, nejezte těžká jídla (alespoň těsně před spánkem)
 
            Alkohol, cigarety a kofein mohou značně narušit spánek. To nejspíše není novinkou. Ale i těžká nebo kořeněná jídla mohou způsobit zhoršené trávení, díky kterému nebudete moci následně usnout. Vyvarujte se velkých porcí dvě až tří hodiny před spaním. Jestliže máte hlad, můžete si dát 45 minut před usnutím lehkou svačinu.
 
3)      Vypněte
 
            Minimálně půl hodiny před tím, než se uložíte ke spánku, přestaňte sledovat jakákoliv média. Opravdu. Žádná televize, žádný e-mail, žádný počítač. Půl hodina před spánkem je důležitý čas, během kterého připravujete tělo k noční regeneraci.
            Televizor opravdu k spánku nepotřebujete. Poslední věc, kterou vaše podvědomí chce slyšet, když se ubírá k odpočinku, je zpráva o nejnovější katastrofě.
 
4)      Najděte si svůj čas
            Choďte každý den spát ve stejný čas. Snažte se omezit rozdíly ve spánkovém rozvrhu, i o víkendech se neodchylujte o více než hodinu. Tato pravidelnost posiluje cirkadiánní rytmus (biorytmus bdění a spánku) těla.
budík v posteli
5)      Nedostatečná délka spánku
            Vyhraďte si denně alespoň osm hodin na spánek. Doporučená délka spánku pro zdravého, dospělého jedince je nejméně sedm hodin. Potřebnou délku je však nutné posuzovat i s ohledem na krátkodobou zátěž organismu.