Jak si vybrat a koupit ty správné lyže?

Dnes je výběr lyží v obchodech velmi velký a není jednoduché zvolit ty správné. Jednoznačně se však doporučuje zvolit tzv. „carvingové“ lyže, nebo také lyže s vykrojením, které jsou dnes nezbytné. Jsou spolehlivé, velmi dobře se s nimi zatáčí, jsou pohodlné a bezpečné. Starší typ lyží, tzv. „klasiky“ dnes už asi nekoupíte. Nezapomeňte i na další lyžařské vybavení.

lyže

Jste začátečník nebo pokročilý?
Při výběru lyží je odpověď na tuto otázku velmi důležitá, protože právě podle toho si vybíráte lyže. Není dobré přeceňovat své schopnosti a koupit si závodní lyže, pokud jste začátečník a ještě moc techniku nezvládáte.

lyžař

Do obchodu potřebujete tyto informace
· Zda jste začátečník, pokročilý nebo závodní lyžař
· Věk lyžaře
· Váhu lyžaře
· Výšku lyžaře (to spíš kvůli holím)
· Jak často lyžujete

Délka lyží
Samozřejmě záleží na druhu a typu lyží, obvykle však platí, že pokud vezmete svou výšku a odečtete 10 – 20 cm, pak dostanete doporučenou délku lyží.

Jakou značku lyží zvolit?
To je problém, který řeší spoustu lidí. Nezáleží tak moc na značce, jako na vlastnostech samotných lyží. Je tedy třeba si zjistit, jaký mají tvar, jak dobře drží na určitém povrchu (mokrý sníh X zmrzlý sníh) a také jak dobře zatáčí, apod. Pokud chcete mít skutečnou jistotu, že vámi zvolené lyže jsou ideální a budete do nich investovat větší částku, pak doporučuji tzv. „testovací dny“ jednotlivých značek lyží, které se konají na určitých sjezdovkách v průběhu zimy. Můžete si tak lyže vyzkoušet a zjistit, které jsou ty pravé.

hory

Kde lyže koupit?
· Internetový e-shop – výhodou je, že je to naprosto pohodlný způsob a lyže se tam často objeví ve velmi výhodných akcích. Nevýhodou je zas to, že už byste měli mít lyže vybrané a vyzkoušené, abyste věděli, do čeho jdete.
· Obchodní domy – výhodou je opět cena, která bývá nízká, nevýhodou zas malý výběr a nepříliš specializovaní prodavači, kteří častokrát lyžím nerozumí.
· Obchody se sportovním zbožím – u této varianty máte jistotu, že vám prodavač poradí a že vám vybere lyže přesně na míru. Je to přeci jen specializovaný obchod. Menší nevýhodou bývá zas cena, která je o něco vyšší než jinde. Ale pokud chcete kvalitu a vhodnou výstroj, tak jděte právě sem.